Uddannelse for voksne 25+
I samarbejde med VUC Roskilde/Køge tilbyder vi:
Dansk sprogundervisning (FVU) for voksne over 25 år
Hver mandag kl. 17.00 - 19.00
Stamhuset i Askerød (Digehuset 9)
BASIS og 9. klasse for voksne over 25 år
Mandag-fredag fra kl. 09.00-14.00
Stamhuset i Askerød (Digehuset 9)
Man kan få SU under uddannelsen
Tilmeld dig hos:
Shaio på tlf.: 60 35 46 98


Har du brug for hjælp til at konvertere din uddannelse fra udlandet?
Vi har lavet film på forskellige sprog for at kunne nå ud til flere beboere.
Se filmene nedenfor
Kontakt til Babak på:
tlf. 61 81 42 52 eller mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Se filmene på: tyrkisk, urdu, arabisk, engelsk, polsk eller dansk

Projektet for Ægtefælleforsørgede Kvinder skal inspirere andre
Af Sarah Z. Ehrenreich, Greve Nord Projektet
De mange gode erfaringer, der er kommet ud af indsatsen for at styrke de ægtefælleforsørgede kvinder, er blevet til et inspirationskatalog for andre
Nu er kataloget med erfaringerne fra Projektet for Ægtefælleforsørgede Kvinder blevet færdigt og er klar til at blive sendt ud. Her beskrives de mange erfaringer og metoder, som Greve Kommune og Greve Nord Projektet har gjort i forbindelse med Projektet for Ægtefælleforsørgede Kvinder de seneste år.
En vigtigt baggrund for Projektet for Ægtefællesforsørgede Kvinder var, at det det skulle være et metodeudviklingsprojekt, hvor formålet var at udvikle, implementere og evaluere en ny metode for opsøgende indsats og mobilisering af ledige, nydanske ægtefælleforsørgede kvinder, så disse kommer i beskæftigelse/uddannelse eller tættere på arbejdsmarkedet. Derudover var et formål at afhjælpe isolation og udsathed hos kvinderne samt styrke deres helbred og forældrerolle.
Inspiration til andre
Derfor er det helt nye inspirationskatalog, der er fyldt med gode ideer og erfaringer, et vigtigt redskab for andre, der gerne vil støtte samme målgruppe i at komme tættere på arbejdsmarkedet og få mulighed for at skabe et bedre liv for sig selv og deres familier. Det kan fx være andre kommuner, boligsociale helhedsplaner, Jobcentre, anden aktører m.m.
Se hele inspirationskataloget her (åbner i pdf)
Projektet har kørt i Greve Nord i perioden april 2013 til 31. marts 2016, og i den periode har projektet hjulpet i alt 47 kvinder med at komme i uddannelse, i beskæftigelse, få styrket deres danskkundskaber, blive mere selvhjulpne m.m.
Målgruppen er kvinder, der hverken er i arbejde eller modtager offentlig forsørgelse. Den primære målgruppe herunder er dog de ikke-vestlige kvinder, der er længst fra arbejdsmarkedet. Det er typisk kvinder, der har boet i Danmark gennem længere tid, og således ikke længere er omfattet af integrationslovgivningen og de kommunale tilbud, der knytter sig hertil.
Projektet udfoldes i samarbejde mellem Greve Kommune og Greve Nord Projektet og finansieres af Styrelsen for International Rekruttering og Integration (SIRI)
Du kan læse mere om Projektet for Ægtefælleforsørgede Kvinder her
I løbet af projektperioden har der været mange succeshistorier med kvinder, der har fået hjælp til at komme ud af hjemmet og i stedet er blevet en biddragende del af det danske samfund.
En af dem er Ruby Llanos, der gennem støtte fra projektets vejledere fik en løntilskudsstilling hos Tune Tandklinik. Da hun startede var det med det formål at blive bedre til dansk og lære den danske arbejdsplads-kultur at kende. Men hun passede så godt ind på klinikken, at hun efter løntilskuddet blev fastansat, fordi de simpelthen ikke kunne undvære hende igen.
Læs mere om Rubys historie her

Integrations Pionererne fik diplomer og ros af borgmesteren
Af Sarah Z. Ehrenreich, Greve Nord Projektet
Stoltheden lyste ud af de ti nyuddannede Integrations Pionerer, da de fik overrakt deres diplomer af borgmesteren. For flere af dem blev oplevelsen også foreviget med selfies
Der var op til flere førstegangsoplevelser for de ti kvinder, der torsdag formiddag fik overrakt deres diplomer og nu kan kalde sig uddannede Integrations Pionere.
Det var både første gang, at de var i Byrådssalen og første gang, at de mødte borgmesteren og trykkede hende i hånden.
Kvinderne er alle tyrkiske eller kurdiske mødre fra Greve Nord, og de var på besøg hos borgmesteren for at få overrakt de diplomer, der viser, at de har afsluttet og bestået integrations- og rollemodelskurset Integrations Pionererne.
Ceremonien startede med, at borgmester Pernille Beckmann inviterede kvinderne indenfor i Byrådssalen, hvor hun holdt en inspirationstale for dem. Hun roste dem for deres store indsats på kurset, hvis formål er at give kvinderne en bred viden om det danske samfund og en række værktøjer, som de kan bruge til at skabe et endnu bedre liv for sig selv og deres familier i Danmark.

I har et ansvar
Hun gjorde det også klart, at det er vigtigt, at kvinderne tager et ansvar for sig selv og deres familier for at blive en mere integreret del af Danmark og samfundet.
”I Danmark har kvinder stemmeret. Vi har ret til alt det, som mænd har, og vi har mulighederne. Men det forpligter også. Det forpligter os som kvinder til at bruge de muligheder. Vi skal have en uddannelse og et arbejde, og vi skal bidrage til samfundet på lige vilkår som mændene. Uddannelse er meget vigtigt, og her i Greve har vi behov for, at I også får en uddannelse, så I kan være gode rollemodeller for jeres børn og vise dem, at både mor og far arbejder,” forklarede hun, mens kvinderne nikkede genkendende.
Fællesskab var også i fokus i borgmesterens tale, og hun opfordrede kvinderne til at åbne mere op.
”Vi skal være et vi, og ikke et jer og os. Det er alles ansvar, at vi lærer hinanden bedre at kende, så vi kan få nedbrudt de fordomme, der ligger på hver side. Det sker bl.a. via sproget, og derfor er det så uendelig vigtigt, at I taler dansk, ikke kun på sprogskolen, men også i hjemmet med jeres familier. Vi skal alle blive bedre til at blande os med hinanden,” sagde hun.
Vi har lært meget
I alt har 12 kvinder bestået denne tredje runde af Integrations Pionerkurset, og en af de kvinder, der nu kan kalde sig Integrations Pioner er 44-årige Gülsüm Akkoyun, der er kurder fra Tyrkiet. Hun kom til Danmark for 20 år siden og bor sammen med sine tre børn og sin mand i Askerød.
”Jeg er meget glad for, at jeg har været med. Det har været et helt fantastisk kursus, hvor vi har lært rigtig meget og fået tingene nuanceret og genopfrisket. Fx har vi talt meget om børneopdragelse, og hvor vigtigt det er, at man giver sine børn faste rammer og tryghed, men også frihed til at leve som børn gør i Danmark,” siger hun og fortsætter:
”Jeg er selv blevet mere opmærksom på, hvor vigtigt det er, at alle mine børn får samme forudsætninger. I vores kultur kan der godt være forskel på, hvordan man opdrager drenge og piger, men jeg har lært, at det er vigtigt, at de får samme muligheder,” forklarer hun.
Tid til selfies
Kvinderne var meget stolte over at møde borgmesteren, og derfor blev dagen også foreviget med en række selfies og billeder.
"Jeg har set hende flere gange til arrangementer, men jeg har aldrig mødt hende i virkeligheden. Hun er en rigtigt sød og meget klog dame, synes jeg. Jeg har glædet mig til at møde hende rigtigt, og jeg glæder mig til at fortælle mine børn og mand om, at vi har været inde på hendes kontor, og vise dem både diplomet og billederne," smiler Gülsüm Akkoyun lidt forlegent.
Integrations Pionerkurset er udarbejdet og udført af den boligsociale indsats Greve Nord Projektet i samarbejde med oplægsholdere fra bl.a. Greve Rusmiddelcenter, Gadeteamet og Sundhedsformidlerne og er finansieret af en af Socialministeriets puljer. Det 10 uger lange kursus indeholder undervisning indenfor temaerne sundhed, familieliv og samfundet, og kvinderne bliver bl.a. undervist i rettigheder og demokrati, kost og motion, børneopdragelse og forældrerollen, krop og psyke og forpligtigelser som forælder og som borger i Danmark.
Del jeres viden
En essentiel del af kurset består ligeledes i, at kvinderne nu skal dele al deres nye viden med andre borgere, der har stået eller står i samme situation og ikke kender eller forstår de danske normer og kulturer.
"Kvinderne skal bringe den nye viden med videre og dele forståelsen og redskaberne. På den måde bliver kvinderne pionerer indenfor de udfordringer, som de selv og deres netværk har oplevet mht. integration i Danmark. De bliver rollemodeller, og det betyder en forbedring for hele familien, for det hjælper også familiens børn og unge tættere på det danske samfund og levevis," forklarer Gitte Henningsen, der er familievejleder i Greve Nord Projektet og underviser på kurset.
Du kan læse mere om Integrations Pioner kurset her
Du kan også læse Hanans personlige fortælling her. Hun blev som en af de første kvinder fra området uddannet Integrations Pioner i 2015
Mødrene er nøje udvalgte pionere
De tyrkiske mødre er det seneste hold af uddannede Integrations Pionerer i Greve Nord. Tidligere har også en gruppe af arabisketalende mødre bestået kurset, og det er et meget bevidst valg, at det netop er mødrene, man har valgt at tilbyde kurset.
Mødrene er udvalgt som pionerer for deres familier, men også for deres netværk.
"En vigtig del af kurset er, at kvinderne skal bringe den nye viden med videre ud i deres egen familie og deres netværk og dele forståelsen og redskaberne blandt vores andre tosprogede borgere. Den viden og redskaber, som kvinderne får, betyder en forbedring for hele familien, for det hjælper også familiens børn og unge tættere på det danske samfund og levevis. Det handler om at sætte en stopper for nogle af de misforståelser og fejlinformationer, der har kørt i flere generationer" forklarer Gitte Henningsen.
"Med de i alt 25 kvinder i den arabisktalende og tyrkisktalende borgergruppe kommer vi langt ud til de tosprogede borgere her i Greve Nord. Deltagerne er bl.a. udvalgt, da det er en målgruppe, som vi i forvejen arbejder tæt med, og som vi ved, vil være gode og respekterede rollemodeller i deres netværk. Så vi kan hjælpe flere familier end kun dem, der deltager i kurset," fortsætter hun.










